Klarinety Buffet Crampon.

Krátke zhodnotenie kvality klarinetov.
Prvý krát som sa stretol s touto značkou počas mojich štúdia na konzervatóriu v 80. rokoch. V porovnaní s klarinetmi Amati boli vo všetkom lepšie. Lepšie ladenie, ľahšie do ruky, jednoduchšie vyriešená mechanika- menej zbytočných klapiek. Skrátka, výrobca chytil pulz obchodu a choval sa veľmi profesionálne. V 90. rokoch investoval do technológie nemalé prostriedky a snaha rozhodne slávila úspech. Firma dokázala dostať na trh obrovské množstvo relatívne lacných a pomerne kvalitných nástrojov. Hlavný konkurent hoci robí už dnes remeselne kvalitnesšie výrobky, sa už nechytil. Cena jeho klarinetov  v porovnaní s Buffet Crampon je vysoká.
Chcem vám predstaviť 4 základné klarinety ktoré sa objavujú na našom trhu najčastejšie:

B10- telo- ABS umelá hmota
        klapky- poniklované
        podlepky- syntetika
        opierka na palec- nastaviteľná
        spevňovacie krúžky- ABS
        vyrobený v Nemecku

B12- telo- ABS
        klapky- postriebrené
        podlepky- dvojitá koža
        opierka na palec- nastaviteľná
        spevňovacie krúžky- ABS
        vyrobený v Nemecku

E11- telo- grenadilla
        klapky- poniklované
        podlepky- dvojitá koža
        opierka na palec-pevná
        spevňovacie krúžky- kov
        vyrobený v Nemecku

E13- telo- grenadilla
        klapky- postriebrené
        podlepky- kozia koža- tichý dopad
        opierka na palec- nastaviteľná
        spevňovacie krúžky- kov
        vyrobený vo Francúzsku
        synchron pravého a ľavého malíčka- nastaviteľný skrutkou

Na klarinety sa vyberá drevo samozrejme podľa jeho kvality a v tom je najväčší rozdiel medzi kvalitou tónu týchto nástrojov, čo je pri klarinetoch podstatné.
Ostatné veci ako podlepky a zliatiny kovu v klapkách sú len vec povrchná a málo podstatná- snáď len z hľadiska trvácnosti nástroja.
U mňa v predajni si tieto nástroje môžete vyskúšať všetky.

    
 

Plátky na klarinet a saxofón.

Porovnanie typov plátkov výrobcov Vandoren a Gonzalez.
V našich končinách sú najčastejšie používané plátky Vandoren. Sám na ne hrám od mladosti ako klarinetista. Boli obdobia, kedy mi pri výbere z krabičky ( 10 ks), 8 kusov hralo. Teraz sú to 2 kusy. Ja plátky neupravujem- nestrihám ani neškriabem- neosvedčilo sa mi to. Buď hrá alebo nie. Záleží na tom, či má dostatočne kvalitné jadro. To momentálne plátky Vandoren nemajú. Čím to je, neviem, ale myslím si, že problém nie je vo výrobe ale v kvalite trstiny.
Pred pár rokmi sa mi dostala do rúk krabička výrobcu Gonzalez a bol som milo prekvapený. Z 10 v krabičke mi bez problémov hralo 8 plátkov a to isté mi hovorili saxofónisti.
Skúmal som aj typy plátkov u Vandoren a Gonzalez. Vrámci typov plátkov u každého výrobcu ide o odlišnosti rezu- hrúbka kmeňa a brúsenia- tvar jadra ( srdca), pričom musím povedať že každému hráčovi sedí niečo iné, preto sa nedá povedať, ktoré sú lepšie. Treba len skúsiť. Pokiaľ sa hráč nenamáha pri hre a z nástroja ide pevný tón a farba v piáne a forte, je všetko v poriadku. Preto vám radím, vyskúšajte všetky možnosti. Nie je možné, že si nevyberiete. Pozývam vás do svojho showroomu na skúšanie...

Niečo o lacných flautách.

Čo ste možno nevedeli.
Mnohí rodičia sa snažia vybrať pre svoje dieťa do ZUŠ flautu podľa ceny. Je to pochopiteľné ale nie vždy správne riešenie. Mnohé lacné flauty z ďalekého východu  sú vyrábané z mäkkého kovu a mimoriadne nepresne. Odhliadnuc od toho že z flauty ide nepekný plechový zvuk,  po čase prestanú  kryť podlepky a neozývajú sa najmä spodné tóny. Ale v čom vidím najväčšie nebezpečie je to, že po čase- cca za 1 rok používania, sa z flauty začína odlupovať slabá povrchová úprava a hráčove prsty sa dostávajú do priameho styku so zliatinami kovu ktorý má v sebe aj škodlivé zložky. Preto by ste si mali rozmyslieť, či radšej nekúpite svojmu dieťaťu o trošku drahší nástroj.

Generálna oprava saxofónu.

Na čo si dávať pozor pri generálke saxofónu.

      Včera sa mi dostal do rúk saxofón ktorý generálkoval jeden opravár fláut a saxofónov z Bratislavy. Mal nastavené príliš veľké odklony klapiek, takže neladil v stredoch- obvyklá chyba vysokého nastavenia. Nástroj som nastavil a vyladil ale čo ma najviac zarazilo bolo to, že ten kvalitný nástroj Conn nemal vymenenú ani jednu pružinu. Musia sa po čase vymeniť všetky, pretože sú kalené a časom sa stávajú krehkými a praskajú, čo je vážna vec najmä počas koncertu a takisto polovica korkov bola pôvodných ( vrátane toho na krku).
Chcem vás milí saxofónisti upozorniť na to, že pokiaľ zveríte svoj nástroj opravárovi a ste ochotní za GO zaplatiť 350 €, skontrolujte si svoj saxofón, či má vymenené všetky pružiny, filce a korky. Veľa šťastia.

Generálna oprava klarinetu.

Čo je dobré si všímať pri oprave klarinetu.
Klarinety opravujem už 15 rokov a všimol som si, že pružiny starnú pri tomto nástroji veľmi rýchlo. Je to spôsobené kalením drôtu a hlavne nekvalitným materiálom na európskom trhu. Pátral som dlho po kvalitnom materiáli a podarilo sa mi ho nájsť. Obsahuje viac uhlíka, tým pádom materiál nekrehne pri kalení a je odolnejší proti prasknutiu.
Pri GO pružiny vždy vymením za kvalitnejšie. Tak isto vždy vymieňam všetky korky a filce. Niektorí výrobcovia zvyknú dávať na spodnú klapku f filc, ale ja mám také skúsenosti s filcom, že sa časom stlčie a naruší synchrón medzi pravým f a ľavým e. Preto používam tenký korok.
Niektorí nástrojári zvyknúť klarinet namazať zvnútra olejom. je to chyba. Nástroju to nijako nepomôže a navyše stratí zvuk- olej ho pohltí. Ja ho natieram zvnútra špeciálnym vodoodpudivým roztokom. Ak by niekto oponoval že olej pomôže klarinetu aby nepraskol, moja skúsenosť hovorí, že pokiaľ má nástroj v sebe dostatok prirodzenej živice, nepraskne. Len sa treba oň dobre starať, aby ju nestratil- nesmie sa nikdy chemicky čistiť a ani nesmie byť suchý. Toto tvrdenie je proti všetkým snahám o dodržiavanie zaužívanej starostlivosti o klarinet. Hoci som profesionálny klarinetista, svoj nástroj- a znie to veľmi lajdácky- som nikdy zvnútra nevytrel do sucha. ...a nikdy mi nepraskol. A mal som ich neúrekom. Boli totiž vždy vlhké...

flauta Yamaha YFL 211 recenzia

Krátke zhrnutie kvalít tejto študentskej flauty.
Počas svojej opravárenskej praxe som opravil doslova stovky fláut a môžem povedať, že som videl mnoho vecí nad ktorými sa mi až rozum zastavil. Mám na mysli neskutočne zle odvedenú prácu aj renomovaného výrobcu ( presnejšie povedané jeho zamestnancov vrátane vývojárov). Z pochopiteľného dôvodu nebudem menovať značky fláut v zlom, no spomeniem naopak výnimočnú flautu. Výnimočnú z hľadiska pomeru ceny a kvality. Je ňou Yamaha 211.
Flauta určená pre začiatočníkov, no svojimi kvalitami vie ustáť aj prvé ročníky konzervatória. Je vyrobená z pevného kovu pakfong ( zliatina niklu, medi a cínu) a čo je dôležité, je postriebrená dostatočnou vrstvou ( 20 mikrónov) striebra. Jej precízne zvládnuté pozváranie klapiek a detaily ako napríklad presne upravené zaisťovacie kolíčky v pohyblivej mechanike, múdro vymyslené ukončenia nastavovacích skrutiek, značnou mierou prispievajú k bezporuchovej funkčnosti tohto nástroja. Preto môžem povedať, je radosť generálkovať tento nástroj a pochopiteľne predovšetkým na ňom hrať.
...a keď ma žiada rodič mladého hudobníka o radu" akú flautu by ste mi odporučili pre moje dieťa? ", vždy mu poviem to isté...
V predajni tieto flauty patria medzi moje stálice.
Created by run.skHore