klarinet pre začiatočníkov Buffet Crampon E11

Krátky popis a hodnotenie kvality klarinetu Buffet Crampon E11.
Tento klarinet je prvý drevený nástroj v rade kvality modelov Buffet Crampon. Jeho drevo grenadilla, je ošetrené zvonku náterom, ktorý podľa výrobcu, má zabrániť prasknutiu ale myslím si, že to nijako nesúvisí s tým, či nástroj praskne alebo nie. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že prasknutie súvisí s výberom dreva ( nesmie mať v sebe riedke letokruhy ktoré sú viditeľné voľným okom) a starostlivosťou o nástroj ( nesmie byť zbavený prirodzenej vlhkosti ). Znie to absurdne, ale kolegovia študenti a neskôr kolegovia profesionáli ktorí svoje klarinety poctivo vytierali a sušili, sa prasknutiu častokrát nevyhli.
Klarinet Buffet Crampon E11 je vyrábaný v dvoch mechanických variantách  a dvoch variantách povrchovej úpravy.
1. varianta mechanickej úpravy je bez ľavej Es klapky, čo je podľa mňa dosť veľká nevýhoda a hráč na klarinete musí často krát šmýkať pravým malíčkom medzi tónmi cis- dis a pod.
2. varianta s Es klapkou je samozrejme výhodnejšia a preto ju jednoznačne odporúčam.
Pri kúpe by som ešte navrhoval zvážiť voľbu medzi postriebrenou  a poniklovanou mechanikou.
Poniklovaná je síce o niečo lacnejšia, ale v prípade Vašej alergie na nikel o ktorej ani nemusíte doposiaľ vedieť, Vám obchodník nemusí vziať nástroj späť a Vaše hranie Vám spôsobí zdravotné problémy, takže by som sa jednoznačne priklonil k postriebrenej mechanike, čo je aj z hľadiska trvácnosti povrchovej úpravy lepšie.
Prajem dobrú voľbu.

Marián Chládecký.
 Späť na blog
Created by run.skHore